Tvrtko je i moj kralj
Projekat se realizuje zahvaljujući podršci programa Bosnia and Herzegovina Resilience Initiative (BHRI), koji sprovodi Međunarodna organizacija za migracije (IOM), uz finansijsku podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID).
O projektu
U našem udruženju imamo i istoričare koji nam pomažu da dođemo do što tačnijih i preciznijih istorijskih činjenica,takođe i ostatali članovi udruženja visoko obrazovane osobe učestvuju u istraživačkom radu.
Na ovaj način pokušavamo da narodima BiH približimo istoriju Bosne i Hercegovine, a posebno mladima jer današnje moderno doba je zasnovano na vizualu, a ne na samom čitanju istorijskih knjiga.
Naš prethodni rad, zalaganje, trud i rad doveo nas je i do današnjeg projekta „Tvrtko je i moj kralj“ jer smo smatrali da je važno očuvati našu bogatu kulturnu baštinu, koja danas pripada svim građanima BiH.
Zašto baš Tvrtko, kralja Tvrtka danas svi svojataju ali i dalje postoji određena podjeljenost kome on „pripada“, umjesto da prihvatimo kulturno naslijeđe svih.
Sam projekat „Tvrtko je i moj kralj“ odvija se na sljedeći način, UG Rusag obilazi 6 gradova BiH, do sada su završene posjete u 3 grada (Visoko, Ključ, Trebinje), preostala 3 grada su Srebrenik, Višegrad i Mostar, prilikom svake posjete potpisuje se memorandum o saradnji, do sada ih imamo tri potpisana i to sa Zavičajni muzej Visoko, JU Centar za kulturu i obrazovanje Ključ i Turistička organizacija Trebinje i Muzej Hercegovina.
Kroz projekat “Tvrtko je i moj kralj” oživljavamo srednjovjekovnu tradiciju sa naših prostora,
promocijom prelijepih tvrđava, prikazom viteške opreme ali i istorijskih činjenica.
Plan putovanja
12-13. decembar 2020. godine
19-20. decembar 2020. godine
25-27. decembar 2020. godine
16-17. januar 2021. godine
23-24. januar 2021. godine
30-31. januar 2021. godine
Visoko
Ključ
Trebinje
Srebrenik
Višegrad
Mostar
Prilikom posjete gradovima UG Rusag održava prezentaciju svoje opreme i druži se sa građanima, posebno su nam važni mladi koji nas posjećuju jer na njih stavljamo poseban akcenat, njima na kraju našeg projekta održavamo seminar u gradu Prijedoru i omogućavamo im da realizuju svoje inicijative u svojim lokalnim zajednicama.
Imamo saradnje sa vrtićima, školama, nevladinim oragnizacijama, kao i sa ljudim i udruženjima koji se bave sličnom tematikom u Srbiji, Hrvatskoj, Bugarskoj..
Kroz čitav projekat vodi nas ideja o očuvanju bogate kulturne baštine koja je bačena u zaboravim zbog današnjeg neslaganja,nesaglasnosti i ne postojanja zajedničkog stav oko kulturne baštine.